GMAT Practice Question Set #45 (Question 133-135)

Problem Solving Question #135: Mixing Rice  
Time 0 0 : 0 0 : 0 0

In what ratio must rice at $9.30/kg be mixed with rice at $10.80/kg so that the mixture is worth $10/kg?

(A)

1:3

(B)

9:4

(C)

8:7

(D)

11:9

(E)

11:7

GMATTM is a registered trademark of the Graduate Management Admission CouncilTM. The Graduate Management Admission CouncilTM does not endorse, nor is it affiliated in any way with the owner or any content of this web site.